FotoFest 2006

 

 


Liza Nguyen, Surface
Opening Night, Vine Street Studios, FOTOFEST2006
Photo courtesy of Hall Puckett

 

 

 


FotoFest Meeting Place Portfolio Review, 2006
Photo courtesy of Don Eddy

(as of May 2006)

FOTOFEST 2006
The Eleventh International Biennial of Photography &
Photo-Related Art
Houston, Texas USA
March 10 - April 23, 2006


Exhibitions and art installations, film and video programs, lectures and forums created by FotoFest for FOTOFEST2006 were held March 10 - April 23, 2006. Below is the schedule of events.

View the exhibitions map


Grand Opening March 10, 2006

PHOTOGRAPHY EXHIBITIONS & MULTI-MEDIA ART INSTALLATIONS –
The EARTH AND ARTISTS RESPONDING TO VIOLENCE
– March-April 2006

Film & Video Series – Nature Plays a Role – March 31-April 15

FotoFest2006 Fine Print Auction – March 14

FotoFest2006 Portfolio Reviews/Workshops – March 10-23

The Rise of Torture as U.S. Policy – April 11

Exhibits and Events Organized by FotoFest have FOTOFEST before the venue name. Other Exhibits and Events are independently organized by Participating Spaces


Indicates The Earth
Indicates Artists Responding to Violence

Most exhibits/events/films/videos are free and open to the public. Student tours are available. Catalogues and maps available at FotoFest Headquarters.

Houston Press – Call for Photographs – Interpretations of Earth
February 9-April 4 / Selections announced April 13

JANUARY - FEBRUARY EXHIBITS

FotoFest Fine Print Auction Preview Party at Bering & James – 805 Rhode Place Ste. 500 / February 23, 6-9pm

On Exhibit
MUSEUM DISTRICT
Holocaust Museum Houston – 5401 Caroline St.
When They Came to Take My Father – Mark Seliger

MIDTOWN / THIRD WARD
Blaffer Gallery, Art Museum of the University of Houston – 120 Fine Arts
Building, Entrance 16 (off Cullen Blvd.) / Girls’ Night Out – Group Exhibit by Blaffer

Kinzelman Art Consulting – 3909 Main St. / Allison Hunter

Inman Gallery – 3901 Main St. / Demetrius Oliver

WEDNESDAY, MARCH 1

Exhibit Openings
KINGWOOD
12:30-1:30pm Kingwood College Fine Art Gallery – 20000 Kingwood Dr. /
Gods of War – Michael Fry

Special Events
12:30-1:30pm Kingwood College Fine Art Gallery – 20000 Kingwood Dr. /
Artist talk – Michael Fry

6-8pm Preview Exhibition of FotoFest Fine Print Auction at
Gremillion & Co. Fine Art, Inc. – 2501 Sunset Blvd

THURSDAY, MARCH 2

Exhibit Openings
UPPER KIRBY
7-9pm Dunbar Galleries – 3601 W. Alabama #104 / Tibet-New Horizons For
An Ancient Culture – Linda Dunbar

FRIDAY, MARCH 3

Exhibit Openings
MIDTOWN / THIRD WARD
6-8pm Gallery Sonja Roesch – 2309 Caroline St. / Earth and Light – Madeleine Dietz

6-8pm Finesilver Gallery – 3913 Main St. / Portraits – Chuck Ramirez and
Coke Wisdom O’Neal and Automaton – Christine Bruni Fondren

SATURDAY, MARCH 4

Exhibit Openings
MUSEUM DISTRICT
5:30-9pm The Jung Gallery – 5200 Montrose / Mi Pueblo – Geoff Winningham

6-8pm Harris Gallery – 1100 Bissonnet / High Plains – Peter Brown

GALVESTON
6-9pm Galveston Arts Center – 2127 Strand / The Photo Project: An Act of Dedication and Perseverance – Yoshi Abe, Susan Bank, Will Michels, and Patricia Sandler and Intimate Expanse – Robert Langham

6-9pm DesignWorks – 2119A Postoffice St. / Of Words, Papers, and Shapes: The Book Series – Cara Barer

6-9pm DesignWorks at MOD Coffeehouse – 2126 Postoffice St. / Transmigrations – Cara Barer

Special Events
5-6pm Galveston Arts Center – Gallery talk

TUESDAY, MARCH 7

Exhibit Openings
MUSEUM DISTRICT
6-8pm Rice University Media Center – 6100 Main St., Entrance 8 (off University Blvd.) / Karat – Wolfgang Müller

THURSDAY, MARCH 9

Exhibit Openings
RIVER OAKS
6-8 pm Space 125 Gallery at the Cultural Arts Council of Houston & Harris County – 3201 Allen Parkway / Ground – Beryl Striewski, Deborah Riddle, Soody Sharifi and Carol Vuchetich

SOUTHWEST HOUSTON
7-9pm The Margolis Gallery, Congregation Beth Israel – 5600 N. Braeswood / The Earth and Environment - A Personal Vision – Robert Glenn Ketchum

FRIDAY, MARCH 10 – Opening of FotoFest2006

Exhibit Openings
DOWNTOWN – NORTH MAIN / NOHO / COMMERCE WAREHOUSE DISTRICTS
7-9pm FotoFest Headquarters and Gallery Space – 1113 Vine St.
METRORail Stop at UH-Downtown / Artists Responding to Violence / Action Half Life – AES+F, Soldiers and Army Girls – Sergey Bratkov, Unfathomable Humanity – Luis Delgado Qualtrough, Boca de Ceniza (Mouths of Ash) – Juan Manuel Echavarría, Reactive – Joakim Eneroth, Distinct Perceptions – Yves Gellie, Red Land, Blue Land – Claudio Hils, #65 – Nathalie Latham, El Lamento de los Muros (The Wailing of the Walls) – Paula Luttringer, Diaries of Enlistment and One Day – Elizabeth Mellott- Carreòn, Surface and Postcards of Vietnam – Liza Nguyen

6-8pm FotoFest at DiverseWorks Artspace – 1117 East Freeway
The Sound of Silence – Alfredo Jaar

6-8pm DiverseWorks Artspace – 1117 East Freeway
Eros-Thanatos – Erika Harrsch with sound collaboration by Edmund Mooney and Urban Cathedral – David Brown

6-8pm The White Swan Studio – 1113 Vine St. Ste. 202 / The Space Between – Jerome Crowder, David Vaughan and Rodney Waters

DOWNTOWN – CENTRAL BUSINESS DISTRICT
6-8pm Heritage Society Museum – 1100 Bagby
Houston From Behind the Lens – Bob Bailey

DOWNTOWN – MARKET SQUARE HISTORIC DISTRICT
6-9pm The Cloister Gallery at Christ Church Cathedral – 1117 Texas Ave. at
San Jacinto / Healing Qualities of Spirit – Amy Bradford Ufer and On the Brink – Michael H. McKann

WEST UNIVERSITY / RICE VILLAGE
7-9pm Arthur Meyerson Studio/Gallery – 2710 Bissonnet / Lost Highway, Roadscapes From the West – Arthur Meyerson

THE HEIGHTS
7-Midnight M2 Gallery – 325 W. 19th St. / Despejo – Cris Rosas, Sergio Santos, Matt Adams and other artists

6-9pm DIG 101 Gallery – 1011 Washington / Ending Time – Robert Berlin, Leigh Dehaney, Bryan Kuntz, Birgit Langhammer and Angilee Wilkerson

WEST END / MEMORIAL
6-9pm Poissant Gallery – 5102 Center St. / Genie: Blood Work Series – Jawshing Arthur Liou and Your Scars Make You Look Better – George Hixson

7-10pm ArtCar Museum – 140 Heights / Terra Incognita – Michael Fry, Ramon Perales, Kim Enloe, Jake Toler, Tom Isdale and Nurdan Petrossov

CLEAR LAKE / TEXAS CITY
3-9pm Seaside Gallery – 204 Kirby / Into the Water – Ruth Burke

Special Events
9pm-1am FotoFest2006 Opening NIGHT Party – Warehouse Live / 813 St. Emanuel St. / Music, Dancing, Projections, Blue Van Band

9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – First four-day artist portfolio review session – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

SATURDAY, MARCH 11

Exhibit Openings
WEST END / MEMORIAL
7-9pm FotoFest at New World Museum – 5230 Center St.
Absorption + Transmission – Doug and Mike Starn

3-6:30pm Camera CO/OP – 801 Durham / Texas Landscapes – Various Artists

3-7:30pm Las Manos Mágicas Gallery – 4819 Blossom / Vista – T. Mitchell Jones

6-9pm DeFrog Gallery – 218 Westcott St. / Transformation and Double Take – John Bernhard and Robert A. Schaefer Jr.

6-9pm Blossom Street Gallery and Sculpture Garden – 4809 Blossom / Mystical
Surroundings – Lucia Bucklen, Lily Earl and Virgin Forest Interiors
Created by Natural Selections – Eric Wuellner

7-9pm 5004 Feagan – 5004 Feagan / New Work and Response to Violence –
Michele Grinstead and Nancy O’Connor

WEST UNIVERSITY / RICE VILLAGE
3-6pm Picnic – 1928 Bissonnet / Elements – Philip Hawkins

3-6pm Raven Grill – 1916 Bissonnet / On the Beach – Rebecca Villarreal

THE HEIGHTS
6-8pm Redbud Gallery – 303 E. 11th St. / Delilah Montoya: At the Center of Napantla – Delilah Montoya

UPPER KIRBY
6-8pm McClain Gallery – 2242 Richmond Ave. / Anne Deleporte and Stephen Dean – Anne Deleporte and Stephen Dean

6-8pm Sicardi Gallery – 2246 Richmond Ave. / Miguel Angel Rojas: Points of Facts – Miguel Angel Rojas

MUSEUM DISTRICT
6-8pm Rudolph Projects/ArtScan Gallery – 1836 Richmond Ave. / 3 – Laura Pickett Calfee, Anderson Wrangle and Alain Gerard Clement

WASHINGTON ST. CORRIDOR
6-9pm Dakota Gallery – 2324 Shearn St. / Road Trip – Joan Bueling and Jerry Herring

6-9pm Deborah Colton Gallery – 2500 Summer St. Third Floor / In Between – Beth Block and It's All Plastic – David A. Brown

MONTROSE
6-9pm Alliance Française de Houston – 427 Lovett Blvd. / Du Monde Dans Le
Monde – Brian Aftanas

7-10pm X Nihilo – 2115 Taft St. / Terra Dei – Tyndall Wakeham, Lance Bradford and Jeremy Wells

DOWNTOWN – NORTH MAIN / NOHO / COMMERCE WAREHOUSE DISTRICTS
7-9:30pm Commerce Street Artist Warehouse – 2315 Commerce St. / Pistol Toting – Chicago Documentation – Odie Rynell Cash

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel- Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

SUNDAY, MARCH 12

Exhibit Openings
DOWNTOWN – CENTRAL BUSINESS DISTRICT
5:30-7pm FotoFest at Allen Center / Re-constructing Nature
FotoFest at One Allen Center – 500 Dallas / Man(ufactured) Space –
Keith Johnson, Arcadia Redesigned: Imaginative Landscapes/
Landscapes of the Imagination – Hermann van den Boom and
Self-Transformation – Keith Sharp

FotoFest at Two Allen Center – 1200 Smith / In Camera – Abby Robinson

Three Allen Center – 333 Clay St. / Danger Pay–A Female Photojournalist in the Middle East – Carol Spencer

MUSEUM DISTRICT
5-7pm University of St. Thomas, Little Archaeology Gallery – 3907 Yoakum /
From The Earth: Photography and Archaeology – Camille Jungman

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

MONDAY, MARCH 13

Exhibit Openings
DOWNTOWN – CENTRAL BUSINESS DISTRICT
6-8pm FotoFest at JP Morgan Chase Bank – 707 Travis St. / Land, Place and Heritage /Trace – Muriel Hasbun, This Land to Me: Some Call it Palestine, Others Israel – Barbara Grover, History Series I – Angilee Wilkerson

7-9pm FotoFest at One City Centre – 1021 Main / Passages of Time –Light, Form and Reflection / Monoliths: Guardians of the Earth – Elaine Ling, one taste: (n)everchanging – David Williams and Edge – Nicholas Hughes

DOWNTOWN – MARKET SQUARE HISTORIC DISTRICT
7-9pm Dean’s Credit Clothing – 316 Main St. / New Work by George Hixson,
Presented by Spacetaker – George Hixson
9pm – Film Screening – From the Ashes-Epilogue – Michael Julian Berz

7-9pm Clarks – 314 Main St. / New Work by Chris Freeman, Presented by
Spacetaker – Chris Freeman

6-9pm Minnette Boesel Properties, Inc. – 214 Travis St.
Afterimage – Tracy Anne Hart

GALLERIA / POST OAK
5:30-7:30pm Gallery E at Salon E – 4100 Westheimer Ste. 149 / Views & Vistas –
Leslie Field

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

TUESDAY, MARCH 14

FOTOFEST FINE PRINT AUCTION AND FUNDRAISER
The DoubleTree Hotel-Downtown, 5:30-10pm / 5:30 Cocktails, Dinner, Live Auction Preview, Silent Auction / 7:30-10pm Live Auction / Reserved Table Seating $150 (sold out). General Admission $50

Special Events
9am-4pm FotoFest WORKSHOP – How to Make the Digital World Work for You – The DoubleTree Hotel-Downtown, Registration $125 and $150

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

WEDNESDAY, MARCH 15

Exhibit Openings
MUSEUM DISTRICT
12pm-1pm The University of Texas Health Science Center at Houston Art Wall –
6431 Fannin, Ground Floor / Katrina: Unity, Hope, and Healing in the Hour of Need – Ester Fant

WASHINGTON ST. CORRIDOR
6-9 pm FotoFest at Winter Street Studios – 2101 Winter St. / The Earth /
The Land of the Second Sun – Heidi Bradner, Rio Grande: Burnt Water/
Agua Quemada – Dornith Doherty, Consuming the American Landscape
– John Ganis, Fallen – Jules Greenberg, Bread and Wood – Vadim
Gushchin, Stumps of Silence: Tasmania – Masaki Hirano, No Man’s Land
on the Edge of Europe – Vesselina Nikolaeva, Untitled – Hyung Geun
Park, Us/Them – Peter Riedlinger, Segregation Wall – Noel Jabbour,
The Ice Age – Mark Ruwedel, The Red Desert Project: Seeing Past
Empty: Energy Extraction and the End of a Wild Place – Martin Stupich
and Night Vision: Rocks and Stones by Moonlight – Barbara Yoshida

6-8pm Silver Street Studios – 1904 Decatur at Silver / Down to Earth – American Society of Media Photographers (ASMP)

MONTROSE
6-8pm Mind Puddles – 2305 Dunlavy / Mirage – Debra Boylan, Farrah Braniff, Jerome Crowder, James Dilger, Jr., Linda Gilbert, Geraldine Gill, Ruth Heikkila, Anthony Palasota, Charlotte Randolph, Royce Ann Sline, Carol Stevens, David Vaughan, Linda Walsh, Rodney Waters, David Williams and Dorothy Lam Wong

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

THURSDAY, MARCH 16

Exhibit Openings
MUSEUM DISTRICT
6-9pm Museum Night, Most Museums Open until 9pm, Free

6-9pm FotoFest at De Santos Gallery – 1724-A Richmond Ave.
Lies – Maria Martinez Cañas and Dustograms – Maria Martinez Cañas and Kim Brown

6-8pm Hollywood Frame Gallery – 2427 Bissonnet / Yes, You are Moving – Mark Hiebert

6-9pm Museum of Fine Arts, Houston – 1001 Bissonnet / From the Printed Page: Photographs from the Manfred Heiting Collection, Mark Seliger: In
My Stairwell – Mark Seliger, Two Women Look West: Photographs of King Ranch – Helen C. Kleberg and Toni Frissell

6-10pm Peel Gallery – 4411 Montrose Blvd. / Pixel-Plexi – Bogoña Lopez

7-9pm The Menil Collection – 1511 Branard / Insistent Objects: David Levinthal’s “Blackface” – David Levinthal

7-9pm TALA, Texas Accountant and Lawyers for the Arts – 1540 Sul Ross / Demarcations – Black Tuesday – Don Eddy

DOWNTOWN – NORTH MAIN / NOHO / COMMERCE WAREHOUSE DISTRICTS
6-9pm Museum of Cultural Arts Houston (MOCAH) – 908 Wood St. Ste. 110 /
Artists Responding to Violence against the Earth – Group Show presented with the Houston Sierra Club

DOWNTOWN – MARKET SQUARE HISTORIC DISTRICT
8-10pm 6° Lounge – 911 Franklin / Demeter Dreams – Trish DeMarco

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

FRIDAY, MARCH 17

Exhibit Openings
MONTROSE
6-8pm FotoFest at Art League Houston – 1953 Montrose Blvd. / The Earth / Innocent Landscapes – David Farrell

6-9pm Bering & James – 805 Rhode Place, Ste. 500 / No Shortage Here – Kelly Gale Amen and Scott Griesbach

MUSEUM DISTRICT
6-8pm Houston Center for Photography – 1441 W. Alabama / El Llano
Estacado: An Island in the Sky – Peter Brown, Rick Dingus, Miguel Gandert, Tony Gleaton, Andrew John Liccardo and Deborah Luster and Bushwick Farms Present – Tara Cuthbert and Stuart Solzberg

6-9pm Anya Tish Gallery – 4411 Montrose Blvd. / Converging Territories – Lalla Essaydi

6-8pm Joan Wich & Co. Gallery – 4411 Montrose / Garden City, Green City – David Crossley and the Gulf Coast Institute

6-9pm Tart Café – 4411 Montrose Blvd. / Travelogue Works of Architectonic Forms Inherent in the Earth’s Natural Landscape – Sam Gainer, presented by Wade Wilson Art

6-8pm Havens Center – 1827 W. Alabama / Group Show – Sheila Shaw, Tricia McFarlin, Monique Rijnkels and Mary Murrey

6:30-8:30pm Lawndale Art Center – 4912 Main St. / HEARTBREAKER – FEAST

WEST UNIVERSITY / RICE VILLAGE
6-8pm Gremillion & Co. Fine Art, Inc. – 2501 Sunset Blvd / The Art of War – Nick Ut, Alfred Eisenstadt, Joe Rosenthal, Oscar Muñoz, Nancy Chunn,
James Nachtwey, Leon Golub, Chema Madoz, Fransisco Goya, Otto Dix, Roberto Matta, Michal Rovner, Sebastian Salgado, and Dario Robleto, Roy Lichtenstein and Dunoyer de Segonzac

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel- Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

6-8pm Delilah Montoya, Book Signing – Project Row Houses, 2500 Holman

SATURDAY, MARCH 18

Exhibit Openings
GALLERY ROW / COLQUITT
6-8pm Fleury Gallery – 2643 Colquitt / Earth Bound New Photography by Walt Bistline – Walt Bistline

6-8pm Goldesberry Gallery – 2625 Colquitt / Enchanted Garden – Billie Mercer

6-8pm Hooks-Epstein Galleries,Inc. – 2631 Colquitt / From Memory to Meditation – Julie Brook Alexander, At a Glance – Jim Falick and More Than Meets the Eye – Kathryn Dunlevie

6-8pm John Cleary Gallery – 2635 Colquitt / On the Trail of Lewis and Clark – Brent Phelps

6-8pm McMurtrey Gallery – 3508 Lake St. / …Only a little planet – Keith Carter

6-8pm MKG Art Management – 2825 Colquitt / Just Visiting – Amber Eagle, Paula Goldman and Robert Ziebell

6-8pm Moody Gallery – 2815 Colquitt / Cypress Creek, Wimberley, Texas – David Gibson

6-8pm The New Gallery – 2627 Colquitt / Rotation – Susanne York, Pele, goddess of the volcano – Suzanne Banning

6-8pm Parkerson Gallery – 3510 Lake St. / Spirit: Photographs by Bill Armstrong – Bill Armstrong

6-8pm Watermark Fine Art Photographs and Books – 3503 Lake St. / Group Exhibition for FotoFest 2006 – Dave Anderson, Wyatt Gallery, David Halliday, Raymond
Meeks and Bob Sacha

DOWNTOWN – NORTH MAIN / NOHO / COMMERCE WAREHOUSE DISTRICTS
7-9pm FotoFest at Erie City Ironworks – 1302 Nance / Discoveries of the Meeting Place – Fredrik Marsh, Brad Temkin, Morten Nilson, Luis Delgado Qualtrough, Martina Mullaney, Esteban Pastorino Díaz, Lili Almog, Dave Anderson, Justin Guariglia and Frank Rodick

6-9pm Nance St. Gallery – 1204 Nance St. / Furious Compassion – Jean Caslin, Maud Lipscomb, Janice Rubin, Betsy Siegel, Scottie Stapleton and Carol Vuchetich

6-9pm Houston Foundry – 1712 Burnett St. / Critical Mass – Craig J. Barber, Steven Benson, f&d Cartier, David Maisel, Jonathan Moller, A. Leo Nash, Morten Nilsson, Lori Nix, Abby Robinson and Maggie Taylor

6-9pm Houston Foundry – 1712 Burnett St. / University of Houston, Central,
Spring 2006 BFA Candidates – Adam Baker, Sebastian Beraldi, Johnathan Bruder, Carissa DeLaCerda, Johnny DiBlasi, Kara Duval, Hope Eugene, Mei-Mei Liem, John Lucas, Paige Majko, Billie Jean Hignight, Connielee Lusk, Marcus Medellin, Brandy Stoesz, Jake Toler and Fabiola Valencia

UPPER KIRBY
4-8pm Koelsch Gallery – 3202 Mercer / Form – Sparky Campanella and Claudette Champbrun Goux

6-8pm Green at London Hair Co. – 2227 Richmond Ave. / Fairytales and Nightmares
– Laura Burlton and Toy Joy – Group Show

WEST UNIVERSITY / RICE VILLAGE
6-9pm Houston Potters Guild Shop & Gallery – 2433 Rice Blvd / Elements – Debra Boylan, Farrah Braniff, Jerome Crowder, James Dilger, Jr., Linda Gilbert, Geraldine Gill, Ruth Heikkila, Anthony Palasota, Charlotte Randolph, Royce Ann Sline, Carol Stevens, David Vaughan, Linda Walsh, Rodney Waters, David Williams and Dorothy Lam Wong

THE HEIGHTS
3-7pm Casa Ramirez Folk Art Gallery – 241 West 19th St / Hecho en El Barrio –
Alfonso Vasquez, Dante’ Rodriguez, and Francisco Blasco

5-7pm Curry Glassell Studio 314 – 314 E. 13th St. / Counsciousness as a Response to Violence – Michael Julian Berz and Solve et Coagula –
Suzanne M. Manns

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

SUNDAY, MARCH 19

Exhibit Openings
STAFFORD
1-5pm Southwest Chinese Baptist Church – 12525 Sugar Ridge Rd.
Open Windows: Looking into Metaphors – Nan Dickson

Special Events
9-4pm FotoFest WORKSHOP – Publishing the Photographic Book –
The DoubleTree Hotel-Downtown, Registration $125 and $150

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

6-8 pm Deborah Luster, One Big Self, Book Signing – Watermark Fine Art Photographs and Books, 3503 Lake St.

MONDAY, MARCH 20

Exhibit Openings
GALLERIA / POST OAK
6-8pm FotoFest at Williams Tower Gallery – 2800 Post Oak /
Life Cycles / The DoDo and Mauritius Island, Imaginary Encounters –
Harri Kallio, Metamorphosis – Eric Klemm and From the Ground Up –
Eduardo Del Valle and Mirta Gómez

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

TUESDAY, MARCH 21

Exhibit Openings
NORTHEAST HOUSTON
5:30-7:30pm Northline Art Gallery, Houston Community College Northeast – 401 Northline / Footnotes – Guennadi Maslov

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

WEDNESDAY, MARCH 22

Exhibit Openings
MIDTOWN / THIRD WARD
6-9pm Art Gallery at Houston Community College, Central – 3517 Austin / Frames of Reference – Christopher Lien, Sonny Nguyen and Nguyen Thai and Splendid Ruins – Eleanor Brown, Cynthia Leigh-Nussenblatt and Colin Zelt

NORTH HOUSTON
1pm North Harris College Art Gallery – 2700 W.W. Thorne Dr. / Earth: People, Places, and Plants – Bill, Alice and Mitch Wright

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

THURSDAY, MARCH 23

Exhibit Openings

THE HEIGHTS
5-9pm Art Factory Gallery – 619 W. 8th St. / Unconventional Earth-We Take From the Earth to Fulfill Our Own Needs – Mali Reed, Roy Gilliam, Nicole Sampy and Tansy Hamm

WEST UNIVERSITY / RICE VILLAGE
5-8pm Beautique Day Spa and Salon – 2507 Times Blvd. / Texas Photographic Society 21st Annual Members’ Only Show – Group Exhibition

SECOND WARD
6-8pm Talento Bilingue of Houston – 333 S. Jensen Dr. / Templo Norte Sur – Jose Manuel Pellicer

MUSUEM DISTRICT
6-8pm Contemporary Arts Museum – 5216 Montrose Blvd. / Teen FotoFest – Houston-area high school students

Special Events
9:30-3:30pm FOTOFEST INTERNATIONAL MEETING PLACE – The DoubleTree Hotel-Downtown

1-5pm PHOTO-EYE BOOKSTORE – The DoubleTree Hotel-Downtown

FRIDAY, MARCH 24

Exhibit Openings
DOWNTOWN – NORTH MAIN / NOHO / COMMERCE WAREHOUSE DISTRICTS
6-9pm m Architects – 1206 Nance St./ Through the Architects Eye – Group Show

WEST END / MEMORIAL
6-8:30pm Mackey Gallery – 5111 Center St. / Diary of the Artist Against Violence –
Gottfried Helnwein

Dance
8pm The Hobby Center, Zilkha Hall – 800 Bagby / FotoFest and Michele Brangwen Contemporary Dance Ensemble / The Earth and Artists
Responding to Violence: Dance and Music Celebrate FotoFest’s Dual Themed 2006 Biennial / Admission: $20 General; $12 Students and Seniors / For information, www.thehobbycenter.org

SATURDAY, MARCH 25

Exhibit Openings
MIDTOWN / THIRD WARD
4-6pm Project Row Houses – 2500 Holman / Women Boxers: The New Warriors
– Delilah Montoya

THURSDAY, MARCH 30

Exhibit Openings
CYPRESS
4:30-6:30pm Cypress Gallery at Cy-Fair College – 9191 Barker-Cypress / Belägringen – Hans-Jörgen Johansen

SATURDAY, APRIL 8

Exhibit Openings
WEST END / MEMORIAL
7-9pm New World Museum – 5230 Center St. / Hogar Dulce Hogar – Ronald Morán

TUESDAY, APRIL 11

Guest Lecture
7:30pm The Rothko Chapel – 1409 Sul Ross / The Rise of Torture as U.S. Policy; Bill Goodman, Legal Director for the Center for Constitutional Rights

SATURDAY, APRIL 15

Exhibit Openings
GALVESTON
6-10pm Buchanan Gallery – 2120 Postoffice St. / On the Wing in Black & White
– John Clifton Dyes

Film & Video
Most films and video are at the Museum of Fine Arts, Houston-Brown Auditorium Theater, 1001 Bissonnet / www.mfah.org/films or www.fotofest.org/ff2006/filmvideo.htm. Tickets ($5-$6) are available at MFAH film box office on film nights.

SUNDAY, MARCH 26

6pm From the Ashes (56 min) – Brown Auditorium Theater
With film-producer Michael Julian Berz. Reception following the film

WEDNESDAY, MARCH 29

6 pm From the Ashes: Epilogue (35 min) – Glassell School of Art, (MFAH)
Freed Auditorium (free) – With film-maker Michael Julian Berz.

FOTOFEST2006 FILM PROGRAM – THE EARTH-NATURE PLAYS A ROLE
FotoFest and the Museum of Fine Arts, Houston Film Department in collaboration with the Environmental Film Festival in the Nation’s Capital. Brown Auditorium Theater

FRIDAY, MARCH 31
7pm Nausicaa of the Valley of the Wind (Kaze no tani no Naushika)
(115 min., dubbed) – Directed by Hayao Miyazaki (Japan)

SATURDAY, APRIL 1
1pm Nausicaa of the Valley of the Wind (Kaze no tani no Naushika)
(115 min., dubbed) – Directed by Hayao Miyazaki (Japan)
3:30pm Global Shorts Program (105 min.) – Various directors
5:30pm Reception – Flo Stone, Founder and Artistic Director of Environmental
Film Festival in the Nation’s Capital
7pm Genesis (81 min) – Pre-release screening courtesy of ThinkFilm
Directed by Claude Nuridsany and Marie Pérennou (France/Italy)

SUNDAY, APRIL 2
7pm Rivers and Tides: Andy Goldsworthy Working with Time (90 min)
Directed by Thomas Riedelsheimer (Germany)

FRIDAY, APRIL 7
7pm Earth and Ashes (Terre et Cendres) (110min) – Directed by Atiq Rahimi (France/Afghanistan)

SATURDAY, APRIL 8|
7pm Dersu Uzala (137 min. subtitled) – Directed by Akira Kurosawa (Japan)

SUNDAY, APRIL 9
7pm Earth and Ashes (Terre et Cendres) (110 min) – Directed by Atiq Rahimi (France/Afghanistan)

FRIDAY, APRIL14
7pm Dersu Uzala (137 min. subtitled) – Directed by Akira Kurosawa (Japan)

SATURDAY, APRIL 15
7pm Rivers and Tides: Andy Goldsworthy Working with Time (90 min) –
Directed by Thomas Riedelsheimer (Germany)